خانه / اخبار داخلی / روایت متفاوت اکونومیست از اثر ترامپ بر گردشگری کشورش

روایت متفاوت اکونومیست از اثر ترامپ بر گردشگری کشورش

[ad_1]

نشریه اکونومیست در تازه ترین گزارش خود به بررسی اثرات انتخاب دونالد #ترامپ به عنوان ریاست جمهوری و تاثیر آن بر گردشگری #آمریکا پرداخته است.

با روی کار آمدن دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، این کشور از چند ماه گذشته درگیر مسائل و مواضعی شده است که به نظر بسیاری از کارشناسان بر سفر به این کشور اثر منفی خواهد گذاشت. به خصوص پس از اینکه ترامپ دست به کار شد و طرح هایی برای ممنوعیت سفر و محدود کردن ورود اتباع کشورهایی با اکثریت مسلمان را در دستور کار خود قرار داد، گمانه زنی هایی در این خصوص صورت گرفت و حتی در برخی موارد اعلام شد که با ادامه سیاست های ترامپ، ضرری معادل 10.8 میلیارد دلار به صنعت گردشگری آمریکا وارد خواهد شد.


برخی کارشناسان پیش از انتخابات آمریکا پیش بینی کرده بودند پیگیری شدیدتر سیاست های ترامپ و ممنوع کردن ورود تمام مسلمانان به آمریکا موجب این خواهد شد که هزینه ای معادل 18.4 میلیارد دلار که صرف مخارج گردشگری در این کشور می شود، به آن تحمیل شود. به عقیده این کارشناسان، این کشور درآمد بیش از 215 میلیون دلاری را که تنها به واسطه بازدید مسلمانان بریتانیایی به دست می آورد، از دست می دهد. با وجود این پیش بینی ها، نظرات معارضی نیز به گوش می رسد. نشریه معتبر اکونومیست در تازه ترین گزارش خود به بررسی اثرات انتخاب دونالد ترامپ به عنوان ریاست جمهوری و تاثیر آن بر گردشگری آن کشور پرداخته و در آن تصریح کرده است که ترامپ آنقدرها هم که پیش بینی می شد بر صنعت سفر آمریکا اثر منفی نخواهد گذاشت. با این همه عوامل بالقوه ای که می تواند زمینه ساز رکود توریسم این کشور باشد، پا برجاست.


رشد گردشگری آمریکا با وجود ترامپ


اکونومیست در گزارش خود می نویسد: «چند ماه پیش، پس از اینکه دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا انتخاب شد، عناوین مطبوعاتی در جهان پیرامون سفر به آمریکا مواضع شدیداللحنی اتخاذ کردند. حتی بلومبرگ هشدار داد که صنعت سفر ایالات متحده تحت ریاست جمهوری ترامپ باید از یک «دهه سوخته» بترسد. اسکیفت هم که یک سایت مربوط به اخبار سفر است، بیان کرد که مخارج سفر به ایالات متحده آمریکا می تواند تا 1.3 میلیارد دلار نیز بالغ شود.»


اکونومیست با اشاره به سایر گمانه زنی ها در خصوص آثار ترامپ بر گردشگری آمریکا ادامه می دهد: «وبلاگ هیل در گزارشی ذکر کرده بود که صنعت سفر ایالات متحده از افت از سوی ترامپ می ترسد و از سوی رئیس انجمن سفرهای تجاری جهان نقل کرده بود که سیاست اولیه رئیس جمهوری جدید آمریکا شبیه آن چیزی نیست که پیش تر دیده شده است. این وبلاگ در مورد امنیت و ایمنی سفر نیز ابراز تردید کرده بود. بدبینی این وبلاگ وقتی در ماه فوریه اعلام شد که گردشگران خارجی در دوره ترامپ به ایالات متحده آمریکا بازگشته اند، کمتر نشد.»


اکونومیست با بیان اینکه هنوز و باوجود تمام اظهارات و کارهای ترامپ مانند ممنوعیت سفر 7 کشور با اکثریت مسلمان، ممنوعیت تبلت و لپ تاپ در پروازهای فرودگاه های خاورمیانه، حمایتش از بایکوت مخرب قطر و عدم محبوبیت کلی وی در جهان، افراد به سفر کردن به ایالات متحده ادامه می دهند و میزان مسافرت آنان با کاهش چشمگیر روبه رو نشده، معتقد است که در حقیقت در ماه مه سال جاری میلادی، یعنی دو ماه پیش، این میزان برای سیزدهمین ماه متوالی رشد کرده است.


افزایش 5.2 درصدی


براساس گزارش این نشریه، تعداد گردشگران خارجی که در ماه مه وارد ایالات متحده شده اند، در مقایسه با سال گذشته افزایش 5.2 درصدی نشان می دهد. این آمار که از سوی انجمن سفر ایالات متحده و در هفته گذشته منتشر شده، پروازها و رزرو هتل ها را محاسبه و علاوه بر این، از سایر اطلاعات مربوط به حمل ونقل گردشگران نیز استفاده کرده است. این گروه تجاری، همچنین رقم اعلام شده خود در مورد رشد ماه آوریل را نیز اصلاح کرده است. راجر داو، رئیس این انجمن در گزارشی در این خصوص گفته است: «بحث و گفت وگوی زیادی در مورد چالش های دلهره آور برای بازار سفر آمریکا وجود دارد. برداشت از کشور ما در خارج مهم ترین عامل است، اما تقویت دلار و رکود اقتصاد جهان نیز عوامل مهمی در این بین هستند. با این حال انعطاف پذیری بخش ما به نحوی شگفت ادامه می یابد.»


اکونومیست همچنین کاهش چشمگیر تعداد گردشگران را به دلایلی چندان معتبر نمی داند و این سوال را طرح می کند که چگونه است که مفسران و صاحب نظران آن را اشتباها در نظر می گیرند؟ این گزارش ادامه می دهد: «بخشی از آن به این سبب است که سیاست های دونالد ترامپ مستقیما بر بسیاری از افراد اثری نمی گذارد. ممنوعیت نخستی که وی درصدد اعمال آن بود، از سوی دادگاه ها متوقف شد. وقتی که ممنوعیت دوم با اجازه دادگاه دیوان عالی آمریکا اجرایی شد، استثناهایی برای مسافرانی که ارتباطات موثری با افرادی که در ایالات متحده زندگی می کردند، در نظر گرفته شد. ممنوعیت لپ تاپ نیز احتمالا افراد زیادی را از سفر به آمریکا منع نمی کند.


از سوی دیگر، این ایده که گردشگران بین المللی به دلیل نحوه کار رئیس جمهوری ایالات متحده مشکل داشته باشند و در خانه بمانند، به دو دلیل چندان اهمیت ندارد: افرادی که به قصد کار سفر می کنند، هنوز باید تجارت خود را هدایت کنند و گردشگران «برادوی» یا «گرند کانیون» نیز به دلیل اینکه فرد متفاوتی در دفتر رئیس جمهوری آمریکا کار و زندگی می کند، آنها را کمتر جذاب نمی بینند!»


اکونومیست همچنین به وضعیت سفر در ایالات متحده و ارزش افزوده آن برای اقتصاد این کشور اشاره می کند و می نویسد: «با وجود ارقام خوبی که تاکنون اعلام شده است، به نظر می رسد همه انتظار دارند صنعت سفر با رکود مواجه شود.» داو معتقد است تلاش ها برای بازاریابی گردشگری در سطوح فدرال، ایالتی و محلی کمک خواهد کرد تا ارقام مربوط به صنعت سفر با وجود چالش های سیاستی، خوب باقی بمانند. با این حال یکی از بزرگ ترین تلاش های بازاریابی، آژانس برند ایالات متحده آمریکا، در پیشنهاد بودجه آقای ترامپ از فهرست بودجه بگیران خط خواهد خورد. انجمن سفر ایالات متحده به تحقیقاتی اشاره می کند که به موجب آن مشخص می شود این آژانس سال گذشته ارزشی معادل 8.9 میلیارد دلار به اقتصاد آمریکا افزوده است که به معنی بازده 28 به یک برای سرمایه گذاری است.»


این نشریه در پایان به نتایج گزارش فوق نیز استناد و ذکر می کند: «با این همه تقویت مستمر دلار و درگیری های دولت این کشور با سیاست های سفر و مهاجرت هنوز پتانسیل هایی برای تضعیف صنعت سفر ایالات متحده آمریکا محسوب می شوند. به ویژه در این گزارش نسبت به پیامدهای ناخواسته ناشی از سیاست های مهاجرتی رئیس جمهوری آمریکا و روابط بین المللی آن تاکید شده است. این گزارش افت اندکی را در سفرهای خارجی انجام گرفته به مقصد آمریکا در 6 ماه آینده پیش بینی می کند. با این حال به نظر می رسد چنین پیش بینی هایی پیش تر نیز شنیده شده باشند. تا نیمه سال، می دانیم که شاید پیش بینی امروز از رکود قریب الوقوع ناشی از حضور ترامپ به اندازه رکود قبلی است.»

[ad_2]

مطلب پیشنهادی

لغو ویزای ایران برای سفر شهروندان عمانی

[ad_1] هم رسانی zoodel.com عمان سفیر ایران در عمان اعلام کرد: هیئت وزیران مقررات لغو …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *