خانه / اخبار داخلی / وضعیت مقاومت هتل های تهران در زلزله احتمالی

وضعیت مقاومت هتل های تهران در زلزله احتمالی

شبی که زلزله آمد،برخی هتل های پایتخت خالی از مسافر شدند، اما «هتل ها در شرایط بحرانی مثل زلزله، حکمِ خانه را دارند، هرچند به لحاظ ایمنی و استحکام بنا وضعیت شان نسبت به منازل مسکونی بهتر است.»

محمدعلی فرخ مهر درباره ضریب ایمنی در هتل های پایتخت در پی زلزله ۵.۲ ریشتری چند شب پیش که وحشت از آن مردم را حتی از هتل ها روانه فضای آزاد کرد، گفت: هتل مکانی عمومی به شمار می آید که حفظ جان مهمان در اولویتش قرار دارد و نهادهای بالادستی نیز روی کیفیت ایمنی و استحکام بنای آنها نظارت دارند، درحالیکه خانه های شخصی این گونه نیستند، اما به هر حال در زمان وقوع زلزله، هتل نیز شرایط خانه را دارد و قواعد و دستورالعمل های ایمنی یکسانی را باید در آن رعایت کرد.


او سپس به اقدامات پیشگیرانه ای که پس از حادثه آتش سوزی پلاسکو در هتل ها انجام شد، اشاره کرد و افزود: پیش از آن واقعه، گروهی از هتلدارها برای حفظ منافع و سرمایه های خود، بیمه آتش سوزی و زلزله را اختیار کرده بودند و باقی نیز در حال اقدام هستند. طرحی با عنوان بیمه “مهمانِ بی نام” در کنار بیمه “مسؤولیت کارفرما” و “شخص سوم” نیز در حال اجرا است و هتل ها رفته رفته برای حفظ سرمایه، نیروی انسانی و کاهش آسیب های احتمالی، آنها را اجرا می کنند.


بعد از آتش سوزی پلاسکو در تهران، چند گردهمایی با هدف آموزش مسائل ایمنی و امنیتی هتل ها در برابر حریق و دیگر سوانح و بیمه برگزار شد تا هتل ها نسبت به این ضرورت ها بیشتر توجیه شوند. از طرفی، مرکز آموزش اتحادیه هتلداران تهران نیز دوره های آموزشی برای نیروی انسانی شاغل در هتل ها در برابر حوادث و حریق برگزار کرده است.


رییس اتحادیه هتل ها و هتل آپارتمان های تهران ادامه داد: بعد از حادثه پلاسکو، اتحادیه هتلداران با همراهی آتش نشانی و اتاق اصناف، طرح ممیزی هتل ها را اجرا کردند تا تجهیزات ایمنی این اقامتگاه ها بویژه در ساختمان های قدیمی، به روز و ایمن شوند که با توجه به اقدامات انجام شده شرایط آنها از نظر استحکام بنا و رعایت شاخص های ایمنی به نسبت فرق کرده است.


«فرخ مهر» در پاسخ به این پرسش که آیا ضریب ایمنی و استحکام بنای هتل های تهران در برابر زلزله بررسی شده است، اظهار کرد: قطعا نمی توان شرایط صد درصدی را قائل شد، ولی ما پیشگیری های لازم را انجام می دهیم.


پیش از این و در زمان وقوع حادثه آتش سوزی پلاسکو، ولی تیموری مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری درباره ضریب پایین ایمنی در برخی هتل ها هشدار داده و در نامه ای خطاب به مسعود سلطانی فر، رییس وقت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تدوین فوری سازوکاری برای ایمن سازی سازه های گردشگری و اقامتی و همچنین خارج کردن بناهای فرسوده را درخواست کرده بود که پیگیری آن تا کنون مسکوت مانده است. هرچند که اتحادیه هتلداران تهران مدعی است اقدامات پیشگیرانه ای در این راستا و خارج از سیستم دولت انجام داده اند، و وضعیت برخی هتل ها در تهران فرق کرده است.

« دنیای سفر » این نوشته را از «
ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

مطلب پیشنهادی

متوسط سن ایرانگردان خارجی 65 تا 70 سال است

رییس هیات مدیره جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی گفت: متوسط سن ایرانگردان خارجی 65 تا …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *