خانه / اخبار داخلی / چالش ژاپن برای حل مساله یک میلیون تن آب آلوده به رادیو اکتیو

چالش ژاپن برای حل مساله یک میلیون تن آب آلوده به رادیو اکتیو

[ad_1]

مساله ذخیره یک میلیون تن آب آلوده نیروگاه اتمی فوکوشیما که 6 سال پیش در جریان سونامی و زمین لرزه آسیب جدی دید، به یک چالش جدی برای ژاپن تبدیل شده است.

این آب های آلوده در ذخایر مختلفی در کشور نگهداری می شود و اکنون این نگرانی وجود دارد که یک بلای طبیعی دیگر باعث راهیابی آن به اقیانوس آرام شود.


روزنامه ژاپن تایمز درگزارشی آورده است به رغم گذشت 6 سال از زمین لرزه مذکور که جان هزاران نفر را گرفت ژاپن هنوز نمی داند با این منابع آب آلوده چه باید بکند و برخی می گویند که این کشور درنظر دارد آن را در اقیانوس آرام رها کند.


این گزارش تصریح می کند آب های آلوده به رادیو اکتیو در ژاپن در 900 منبع و تانکر ذخیر شده است و اگر یک بلایی طبیعی دیگر رخ دهد ممکن است فاجعه تازه زیست محیطی به وجود بیاید.


دولت با کارشناسان درحال گفت و گو است و به آنها گفته است که بجز منابع آبی خطرناک بقیه مواد را می توان بتدریج در اقیانوس رها کرد اما شکستن تانکرهای ذخیره مواد می تواند شرایط را از کنترل خارج کند.


ماهیگیران ژاپنی نگران آن هستند رها کردن این منابع آب به داخل اقیانوس باعث شود تا ماهی ها از آب آلوده استفاده کنند و آن زمان صنعت ماهیگیری در اطراف فوکوشیما به خطر خواهد افتاد.


گزارش های رسمی حاکی است در جریان زمین لرزه 9 ریشتری سال 2011 در فوکوشیما در ژاپن نزدیک به 18 هزار نفر جانشان را از دست داده اند.

براثر این فاجعه نیروگاه اتمی فوکوشیما خسارت زیادی دید و 6 راکتور آن دچار ذوب شد و مواد آلوده به رادیو اکتیو به داخل اقیانوس راه پیدا کرد.

« دنیای سفر » این نوشته را از «
ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

[ad_2]

مطلب پیشنهادی

لغو ویزای ایران برای سفر شهروندان عمانی

[ad_1] هم رسانی zoodel.com عمان سفیر ایران در عمان اعلام کرد: هیئت وزیران مقررات لغو …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *